Torrecuso - projektové setkání

Torrecuso projektové setkání

Pracovní setkání v Itálii bylo organizováno společností Gramigna, v malebném městečku Torrecuso a bylo tématicky zaměřené na začleňování sociálně slabých skupin a migrantů viz. vido ukázka.

Lentamente from the source project on Vimeo.

Setkání v Torrecuso

Polský projekt nazvaný European Urban Ecology Academy (EURECA) zabývající se především urbanistickou ekologií splnil svoji první teoretickou část ve vzdělávání dospělých, a to   přípravou 45 ukázek příkladů dobré praxe vztahující se k ochraně vody, alternativních zdrojů energie, ozeleňování urbanistických prostor a jejich využití po širokou veřejnost, a ne v poslední řadě k sociálnímu začleňování migrantů a sociálně slabých skupin do společnosti viz. https://www.eurecaedu.eu/.  V tomto projektu je zapojen i Spolek absolventů a přátel zemědělské školy v Chrudimi, z.s. jako reprezentant České republiky a dále partneři z Itálie, Portugalska a jižního Španělska.

Součástí projektových aktivit jsou rovněž poznávací a pracovní návštěvy partnerských zemí a tomto roce bylo naplánované pracovní setkání v Itálii, které organizovala společnost Gramigna, v malebném městečku Torrecuso.

image

Především jižní část Itálie, region v oblasti Neapole, do kterého městečko Torrecuso náleží, se potýká problematikou začleňování afrických migrantů, zapojením vězňů a mentálně postižených lidí do pracovního procesu. Oblast zemědělství je příhodná ke vzdělávání a získání manuálně zručných dovedností pro tyto skupiny.  V rámci tohoto setkání jsme měli možnost poznat integraci migrantů, a to především v oblasti vinařství, které je v tomto regionu zemědělsky významnou komoditou. Je zde propagováno ekologické zemědělství, které je náročnější na manuální práci viz. https://www.eurecaedu.eu/read_news.php?id_noticia=23.

Ekologické_vinařství

Částečné zpracování zemědělských produktů je delegováno do vězeňských zařízení, která mají smluvně zajištěné vzdělávání odborníky. Jedná se například o výrobků marmelád, čajů, sirupů a cukrářských výrobků dokonce i vína. Všechny tyto výrobky jsou soustřeďovány v organizaci Gioosto, která distribuuje tyto výrobky ke konečnému uživateli prostřednictví e-shopu.

Gioosto e-shop

Významné je i zapojení mentálně postižených lidí v oblasti zemědělství, které plní funkci psychologické terapie. Zde jsme měli jedinečnou příležitost navštívit „Villa Mancicni, jejíž aktivity jsou částečně finančně kryty z evropských projektů, státních dotací a místní charitou.

Villa_Mancicni

Hlavní činností této komunity v oblasti zemědělství je pěstování zeleniny, chov drůbeže a koz.

Článek připravily: Ing. Michaela Vachunová a Ing. Marie Suchomelová