Projekty ERASMUS Španělsko

Spolek absolventů a přátel zemědělské školy v Chrudimi z.o.
Spolek absolventů a přátel
zemědělské školy v Chrudimi z. o.

Certifikáty navštívených organizací

Evaluační dotazník ze stáže

Dne 13. 6. 2017 Spolek absolventů a přátel zemědělské školy v Chrudimi z. s. jako žadatel o finanční grand uzavřel smlouvu s Domem zahraniční spolupráce na realizaci projektu Zemědělství jako nositel tradic a základ kvalitní výživy (č. 2017-1-CZ01-KA104-034922) v rámci programu ERASMUS+, vzdělávání dospělých.

Součástí projektových aktivit byla i zahraniční stáž ve Španělsku

Devět členů „Spolku absolventů“ se ve dnech 10. – 17. 3. 2018 zúčastnili zahraniční mobility v oblasti španělské Andalusie. Každý účastník podle svého zaměření řešil jiné projektové úkoly. V okolí historického města Cordoby jsme byli postupně přijati ve 12 zemědělských organizací. Regionální výrobky prezentovalo družstvo žen DESPENSA LA NUESTRA vyrábějící pro Andalusii typické produkty v bio kvalitě např. marmelády, zeleninovou polévku Gazpacho a Salmorejo. Dále jsme navštívili organizace zabývající se odbornou pomocí zemědělcům, např. v oblasti poskytování finanční podpory, řešení legislativních otázek – Rulal Development Group MEDIO GUADAQUIVIR, neformálním vzdělávání IFAPA – CENTRO ALAMEDA DEL OBISPO, JUNTA DE ANDALUSIA – Agencia de Gestión Agraria y Pesquera de Andalusia a výzkumem I.A.S. – Institutu de Agricultura Sostenible. Všechny tyto organizace se snaží řešit hlavní místní problém nedostatek vody a půdní erozi, která je zapříčiněna jak typy půd, tak intenzivní zemědělskou činností. Inspirativní byla návštěva organizace ALMOCEFRE consumo ecológico s.c.a. zaměřená na prodej ekologické produkce a prohlídka areálu pěstitelů aloe vera, společnosti ASOCIALOE. Velmi zajímavá byla přednáška k pěstování regionálních odrůd vinné révy spojená s degustací pro nás netradičních vín ve společnosti MONTILLA MORILES ruta del vino. Stejně poučná byla prohlídka olivových sadů a následně linky na zpracování oliv v uznávané rodinné firmě ACEITES BELLIDO S.C., jenž vlastní okolo 100 ha olivovníkových sadů a vyrábí oleje nejvyšší kvality. Se systém odborného vzdělávání jsme se seznámili v katolické chlapecké škole, ve které se žáci připravují budoucí zemědělskou a lesnickou profesi – C.P.R. TORREALBA. Prohlídka druhé školy MATEO INURRIA ART a CRAFTS SCHOOL byla stejně zajímavá, i když z úplně jiného oboru. Jednalo se o uměleckou školou, která rovněž vzdělává dospělé. Zde jsme měli jedinečnou možnost poznat zachování uměleckých tradic charakteristických pro tuto část Španělska. Na závěr stáže jsme se naučili vařit typickou španělskou paellu v gastronomickém středisku MERCADO GASTRONÓMICO VICTORIA.

Kromě odborných informací jsme získali i představu o dějinách a historických faktech. V Andalusii lze nasát jedinečnou atmosféru vlivu tří rozličných kultur (maorské, islámské a křesťanské). Prohlédli jsme si významné památky měst Sevilla, Córdoba i Málaga. Seznámili jsme se s vášnivým flamengem, typickými výrobky z kůže, životem Bizetovy Carmen i jedinečnou historií býčích zápasů. Pobývali jsme v místech, kde žili Kryštof Kolumbus (španělsky Cristóbal Colóna) a Pablo Ruiz Picasso. A všude jsme potkávali příjemné lidi.